10 жовтня - День психічного здоров'я

10 жовтня - Світовий день психічного здоров’я.

Близько чверті людей у світі страждають на психічні чи неврологічні розлади впродовж життя, хоча через суспільну стигму за медичною допомогою звертаються значно рідше і вкрай неохоче.

Спотворене ставлення до психічного здоров’я можна і треба подолати. І МОЗ України уже розпочало системні зміни, які допоможуть це зробити:

1. Україна відмовилися від застарілих антигуманних підходів і розширила права пацієнтів у психіатричних закладах. Пацієнти можуть самостійно звернутись до суду та отримати альтернативний висновок щодо стану свого психічного здоров’я, а раніше дозволену медичну стерилізацію без згоди пацієнта заборонено. Розпочався процес приведення діяльності психіатричних медзакладів у відповідність до міжнародних та національних нормативно-правових актів.

2. Затверджено «Концепцію розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року» (https://goo.gl/6UCqd2), реалізація якої, зокрема, дасть пацієнтам чітку карту послуг, сервісів, служб, що будуть підлаштовані під потреби людей. Вперше розробка плану з впровадження Концепції відбулась разом з громадою: в обговоренні взяли участь сотні фахівців у сфері охорони психічного здоров'я, представники громадських організацій, пацієнти та їх родичі, представники державних установ та соціальних служб. МОЗ України розпочне впровадження Плану реалізації Концепції після погодження його іншими центральними органами виконавчої влади.

3. Якісно змінюється система охорони психічного здоров’я ветеранів. МОЗ України створює умови, щоби ветерани незалежно від місця проживання могли отримати якісну психологічну, психотерапевтичну, психосоціальну та психіатричну допомогу, що базується на засадах доказової медицини. Зокрема, буде створено ПТСР Центр, в якому надаватиметься високоспеціалізована допомога ветеранам із важкими розладами психічного здоров’я і супутніми фізичними захворюваннями.

4. Сімейних лікарів вчитимуть розпізнавати поширені розлади психічного здоров’я, надавати базові послуги у галузі психічного здоров'я та, за потреби, вчасно скеровувати пацієнтів на спеціалізований рівень. Разом із Всесвітньою організацією охорони здоров’я починаємо впроваджувати систему навчання фахівців, що надають первинну медичну допомогу. Вже цього року відбудуться пілотні проекти на Сході країни, і після цього досвід і систему буде поширено на всю країну.

5. Створення програми для профілактики вчинення самогубств. Міністерство охорони здоров'я України ініціювало створення Національної лінії життя - єдиного телефонного номеру, на який може зателефонувати кожен у моменти відчаю чи безнадії. Вона створюватиметься за одним із кращих прикладів у світі - лінії психологічної підтримки БО "Australia Lifeline". Минулого року МОЗ України організував в Україну візит представників цієї організації, під час якого вони поділились досвідом зі своїми українськими колегами та дали рекомендації щодо розвитку такої форми допомоги в Україні. Наразі ведемо перемовини з Австралійським урядом щодо перекладу протоколів та проведення тренінгів для українських організацій від "Australia Lifeline".

6. Створення бази всеохопних та надійних даних про психічне здоров’я українців. Коректні статистичні дані дозволяють розвивати галузь у правильному напрямку, а управлінцям - приймати зважені рішення, своєчасно реагувати і запобігати виникненню критичних ситуацій, забезпечують раціональне використання ресурсів.

Докладніше https://goo.gl/Bd5iSi