День вишиванки – сучасне свято справжніх патріотів

Історія вишивки має свій початок ще з часів до нашої ери, коли на тут жили скіфи, які за свідченнями Геродота прикрашали свій одяг вишитими орнаментами.

Цьому факту є підтвердження у знахідках, які були виявлені під час археологічних розкопок. Зокрема, на Черкащині були виявлені срібні бляшки, виготовлення яких датується шостим століттям нашої ери, на них були зображені чоловічі фігури в одязі, який за формою та оздобленням дуже схожий на українську вишивку. Багато зразків народної вишивки нині знаходяться в українських музеях, проте в основному вцілілими є саме знахідки переважно останніх століть.

Різноманітні візерунки та орнаменти час від часу створювали жінки.

Характерним є те, що стиль, форма та кольори орнаменту залежали від роду, села та місцевості, де вони створювались. Тому, на різних територіях нашої держави на сьогоднішній день існують свої відмінні риси у візерунках, поєднаннях кольорів та техніках вишивання.

Не стали винятком і Луганська та Донецька області. Як правило, вишиванки Сходу мали більш рослинний характер орнаменту. Серед особливостей Луганської вишивки є поліхромні візерунки, виконані хрестиком, грубою ниткою, завдяки чому зображення має більш рельєфний вигляд. Саме тут здавна вишивали хрестом і гладдю, а саме вміння вишивати передавалося із покоління в покоління. Як правило, вишивки дівчат навчали ще з дошкільного віку, адже на весілля у дівчини мало бути не менше 12-ти вишитих рушників.

Приклад Луганської вишивки

Різноманіття теплих кольорів завжди відрізняли від інших вишивку Донеччини. Саме у цій вишивці багато сонця. А якщо були рослинні візерунки, то це, як правило, пишні квіти і дерева. Зображали також птахів, як правило на весільних рушниках. На Донеччині вишивали різними техніками. Серед кольорів сорочок найбільш розповсюдженими були червоний, білий та чорний.

Приклад вишивки Донеччини

У День вишиванки, люди вдягаються й прогулюються по місту в українському традиційному вбранні. З часом це свято перетворилося в національну подію, та кожного року воно набирає нових «обертів». Все більше людей не соромлячись, приходять на навчання чи до місця своєї роботи у вишиванці в цей день. Адже ми – народ, який пам’ятає та шанує свої традиції, а головне – знає та поважає власну історію. І навіть у ці, нелегкі для нашої країни часи, підтримаємо наших співгромадян, які вимушені залишатися на тимчасово окупованих територіях та об’єднаймося заради власної єдиної мети.