Підсумок зустрічі з платниками Селидового: до легалізації заробітної плати через об’єднання зусиль працедавця, робітника та держави

Приховування роботодавцями найманої праці є однією з найболючіших проблем українського суспільства, «чорною плямою» нашого сьогодення. Викорінення цього явища є одним з пріоритетних напрямків роботи фіскалів.

Так, нещодавно заступником начальника – начальником Селидівського відділення Покровської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області Євгеном Босенком в форматі живого спілкування проведено чергову зустріч з цього питання з суб’єктами господарювання та фізичними особами, які здійснюють діяльність у сфері торгівлі та обслуговування.

На початку заходу посадовець наголосив на тому, що згідно ст.43 Конституції України кожному громадянину гарантується право заробляти собі на життя працею та отримувати за це винагороду у вигляді заробітної плати, не нижчої від визначеної законом. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території країни для суб’єктів господарювання усіх форм власності. Відповідно до норм діючого законодавства соціальні гарантії громадян залежать від отриманих ними доходів та суми сплаченого єдиного внеску, стажу з усіх місць роботи, а також інших відомостей, необхідних для соціальних виплат.

Євген Босенко зазначив, що здебільше проблемне питання виплати заробітної плати «у конвертах» виникає у суб’єктів діяльності – фізичних осіб. Підприємці, частково приховуючи виручку від реалізації товарів, робіт і послуг, виплачують доходи найманим працівникам, які не обліковані в бухгалтерських документах, а також використовують працю найманих працівників, офіційно не зареєстрованих у якості найманих осіб.

 Факт, що найнижчий рівень заробітної плати є в торгівлі та сфері обслуговування свідчить про наявність ризиків недотримання мінімальних гарантій роботодавцями цих галузей економіки. Саме тому заступник начальника – начальник відділення закликав учасників зустрічі проінформувати про нагальні проблеми, що виникають з цього приводу і у роботодавців, і у найманих працівників, а також поділитись своїм баченням щодо вирішення злободенного питання використання прихованої найманої праці.

 Учасники заходу в ході дискусії прийшли до висновку, що використання прихованої найманої праці – явище неприпустиме. Проблема виплати зарплатні «у конвертах» – це своєрідний трикутник: працедавець – робітник – держава. Тому боротися із цією проблемою потрібно, об’єднавши зусилля.

«Виплата заробітної плати без сплати встановлених податків і зборів є грубим порушенням законодавства України, яке підпадає під адміністративну та кримінальну відповідальність. Та хотілось би, щоб не страх перед відповідальністю, а саме державницька громадянська позиція спонукала роботодавців до оформлення трудових відносин у законодавчо встановленому порядку, а наймані працівники стали додатковим контрольним важелем у цьому питанні» - зазначив Євген Босенко.