ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ У НАТОВПІ ПІД ЧАС МАСОВИХ ЗАХОДІВ

Натовп - особливий біологічний організм, що діє за своїми законами і не завжди враховує інтереси окремих осіб, в тому числі і їх життя.

Психологія натовпу:

- почуття страху, що охоплює групу людей, миттєво передається іншим і переростає в некерований процес – паніку;

- у людей різко підвищується емоційність сприйняття того, що діється навкруги, знижується відповідальність за свої вчинки. Людина не може розумно оцінити свою поведінку і обстановку, що склалася. В такій атмосфері досить тільки одному висловити, виявити бажання втекти з небезпечного району, як людська маса починає сліпо копіювати його дії. Тому найчастіше гинуть не від самої небезпеки, а від страху і паніки, що виникають у натовпі.

Нейтралізувати паніку може або сильне емоційне гальмо, або чудо. А серед засобів нейтралізації паніки - категоричні команди, гаряче переконання у відсутності небезпеки.

Заходи безпеки в місцях масового скупчення людей:

- щоб не загинути у натовпі потрібно - не потрапляти в нього або обминути;

- якщо це неможливо, ні в якому разі не йти проти натовпу;

- люди в паніці не помічають тих, хто перебуває поряд. Кожен думає про особистий порятунок. Люди пориваються вперед, до виходу. Найбільша тиснява буває в дверях, перед сценою, біля арени і т.д. Тому, входячи в будь-яке приміщення треба звернути увагу на запасні і аварійні виходи, знати, як до них добратися;

- не наближайтеся до вітрин, стін, скляних дверей, до яких можуть притиснути і роздушити;

- якщо натовп захопив вас - не чиніть йому опору. Глибоко вдихніть, зігніть руки в ліктях, підніміть їх, щоб захистити грудну клітину;

- не тримайте руки в кишенях, не чіпляйтеся ні за що руками – їх можуть зламати;

- якщо є можливість, застебніть одяг. Високі каблуки можуть коштувати вам життя, так само, як і розв’язаний шнурок;

- викинь сумку, парасольку і т.д. Якщо у тебе щось впало, ні в якому разі не намагайся підняти.

Головне завдання в натовпі – не впасти. Якщо тебе збили з ніг, спробуй згорнутися клубком і захистити голову руками. Треба спробувати встати.