СОЦІАЛЬНА ПІДТРИМКА СІМЕЙ, ЯКІ ПЕРЕБУВАЮТЬ У СКЛАДНИХ ЖИТТЄВИХ ОБСТАВИНАХ

Соціальна робота з сім’ями, які перебувають у складних життєвих обставинах, є одним з пріоритетних напрямів діяльності Селидівського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Одним з найголовніших чинників в роботі Центру є раннє виявлення сімей, які потребують сторонньої допомоги, з метою профілактики сімейного неблагополуччя, своєчасного виявлення проблем та надання відповідної якісної допомоги.

З метою підтримки таких сімей, у 2017 році було введено в структуру Селидівського міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді додаткові посади фахівців із соціальної роботи,які працюють на території кожного міста та селища міської ради.

Основне завдання фахівця із соціальної роботи – бути помічником для кожної родини, яка потребує допомоги. Соціальний фахівець- це в жодному разі не інспектор, який перевіряє соціальний стан сім’ї. Це скоріше друг, який доступними йому засобами допоможе подолати кризу в сім’ї, зберегти затишок і тепло родинного вогнища.

Залежно від життєвих обставин і потреб, соціальна робота з сім'ями з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах, поділяються на такі напрями: консультування за зверненням та соціальний супровід.

В ході здійснення соціального супроводу фахівці із соціальної роботи надають інформаційну, юридичну, психологічну підтримку , сприяють отриманню соціальних виплат та безкоштовної речової допомоги, допомагають влаштовувати дітей в навчальні заклади, сприяють організації медичних обстежень, встановлення інвалідності (за потреби). Фахівці надають рекомендації з питань дотримання належних соціально-побутових умов, раціонального ведення сімейного бюджету, оформлення необхідних соціальних виплат, а також проводять роботу з підвищення батьківського потенціалу тощо.

Практика роботи свідчить про те, що коли родина налаштована на позитивні зміни, прислухається до порад та виконує рекомендації - складні життєві обставини мінімізуються або навіть цілком долаються. Прикладом такої співпраці ЦСССДМ може бути одна з багатодітних родин, що знаходилась під супроводом. Тривалий час батьки не переймалися повною мірою виконанням батьківських обов’язків: безробіття батька, вживання спиртних напоїв, сімейні чвари у присутності дітей, занедбаність найманого житла, недоглянуті діти. Все це в минулому.

Завдяки допомозі Центру, сім'я покращила житлово-побутові умови: родина переїхала в інший , придатний для проживання будинок, зроблено ремонт в кімнатах, сім'ю зареєстровано у даному помешканні.Теплий особистий будинок, затишні спальні місця, куточок для підготовки уроків, смачна їжа, тверезий батько та всміхнена мати – така стабільна картина життя стала щоденною для трьох дітей. Піврічна взаємодія і тісна співпраця батьків із фахівцями Селидівського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді не стала марною.

Протягом 2017 року під соціальним супроводом в ЦСССДМ перебувало 74 сімї, в яких виховується 148 дітей. Знято з соціального супроводу 43 сім’ї. З них, з позитивним результатом 42 сімї, одна сімя знята за невиконання членами родини умов договору про здійснення соціального супроводу.

Злагоджена співпраця батьків із фахівцями ЦСССДМ призводить до зміни обставин на краще в сімях, які опинилися у складних життєвих обставинах. І хоча іноді виконати намічений план соціального супроводу досить складно, сумісними зусиллями нам вдалося мінімізувати труднощі та захистити права дітей, зберегти дітям біологічну родину.