Будьте обережні на морозі!

Сучасна людина часто вважає себе настільки захищеною, що іноді зовсім недооцінює неприємних сюрпризів і навіть непередбачуваних небезпек від мінливої холодної погоди.

Мороз, снігопад, заметіль здаються нам тільки неприємностями, через які можна запізнитися на роботу або відмовитися від прогулянки. Ми віримо, що давно підкорили природу і жертвами морозу можуть стати лише необережні, неуважні або люди напідпитку. Проте у холодну пору року, перебуваючи на відкритому повітрі, за певних умов можна отримати відмороження частини тіла, а то й взагалі замерзнути.

136

Відмороження

Відмороження виникає через вплив на організм відповідних природних умов: холодного сильного вітру та підвищеної вологості повітря. Також відмороження можуть спровокувати носіння тісного і мокрого взуття, тривале нерухоме положення, погіршення загального стану організму, хвороба, виснаження. Залежно від комбінації цих умов відмороження може настати навіть при температурі +3°С.

Найчастіше (70–90% випадків) відмороженню підлягають ноги (пальці), потім – руки, ніс, вуха, щоки, чоло. Відмирання тканин при відмороженні в основному настає внаслідок спазму кровоносних судин, що виник через холод.

Ознакою відмороження у більшості випадків є поява спочатку відчуття сильного переохолодження, потім – незначного болю і поколювання. Поступово з’являється побіління шкіри, потім на всій площі відмороженої ділянки вона стає зовсім білою і нечутливою. Під час відмороження можуть виникнути ускладнення через швидке розмноження хвороботворних мікробів у змертвілих тканинах.

Ступені відмороження

Ступені відмороження тканин:

I ступінь – почервоніння, набряк тканин;

II ступінь – утворення пухирів, їх заповнення каламутною рідиною;

III ступінь – омертвіння шкіри та утворення струпів;

IV ступінь – омертвіння частини тіла.

Домедична допомога у разі відмороження

Домедичну допомогу у разі перших ознак відмороження потрібно почати із загального і місцевого зігрівання. Постраждалому дають теплий чай, каву, вино або горілку (до 50 мл). Будь-яку частину тіла, що побіліла (руки, ніс, вуха, ноги), найліпше розтерти спиртом чи горілкою або чисто вимитими руками. Розтирають доти, поки відморожене місце не почервоніє і не стане теплим.

У жодному разі не можна розтирати відморожену ділянку тіла снігом, тому що при цьому посилюється охолодження і травмуються тканини

Не варто змащувати відморожену ділянку йодом або будь-яким жиром, тому що це ускладнить подальше лікування. Якщо з’явилась припухлість відмороженого місця або пухирі, то розтирати уражені місця не дозволяється. У таких випадках потрібно накласти стерильну пов’язку з товстим шаром вати, підняти кінцівку якнайвище і негайно направити постраждалого у найближчий лікувальний заклад.

Якщо є така можливість, на початкових стадіях ефективна тепла ванна (+17 – +18°С) з поступовим підвищенням температури протягом години до +39–+40°С, в яку повністю занурюють відморожену кінцівку, і одночасно роблять легкий масаж. Потім накладають чисту пов’язку з товстим шаром вати. Відмороженим кінцівкам треба надати якомога вищого положення.

Як запобігти відмороженню

Загартовуйте організм і поступово привчайте його до холоду. Робіть ранкову фізичну зарядку, приймайте повітряні ванни, займайтеся спортом – це ефективні методи профілактики відморожень.

Утримуйте взуття завжди у справному стані та сухим: воно не повинно стискати ноги.

Будьте уважні до одягу: він має бути щільним, легким, не обмежувати рухів.

Змажте лице і руки (відкриті частини тіла) жирним кремом у морозну, а особливо у вітряну погоду.

Рухайтесь! Рухи на холоді посилюють кровообіг і сприяють зігріванню тіла.

Не торкайтеся оголеною шкірою до металевих предметів у морозну погоду, це може викликати швидке відмороження.

Замерзання

Замерзання – загальне системне ураження організму холодом, найчастіше розвивається у людей виснажених, а також у стані алкогольного сп’яніння.

Симптоми замерзання: спочатку виникає сонливість, млявість, порушення координації рухів, стан пригнічення, температура тіла знижується до +23 – +25оС.

Пам’ятайте! Серце зупиняється при температурі тіла +26 градусів за Цельсієм.

Домедична допомога під час замерзання

Швидко відновлюйте нормальну температуру тіла.

Помістіть постраждалого у теплу ванну (+25 – +30оС), а через 20–30 хвилин температуру води доведіть до +35оС (але не вище).

Якщо ванни немає, обкладіть тіло грілками, пляшками з теплою водою тієї ж самої температури.

Якщо є ознаки порушення дихання і серцевої діяльності, робіть штучне дихання і закритий масаж серця.

Після відновлення нормальної температури тіла і свідомості, дайте постраждалому теплий чай або каву, укрийте теплою ковдрою і доправте у лікувальний заклад.