Чому не можна спалювати листя?

3 приходом весни, встановлення теплих та сухих погодних умов стає актуальною проблема спалювання сухої рослинності або її залишків, у тому числі підпали стерні, займання сільськогосподарських угідь, полезахисних лісосмуг та яружно-балочних насаджень.

525

Серед основних причин виникнення займань: нехтування елементарними правилами пожежної безпеки; необережне поводження з вогнем, а та також навмисний підпал трави та стерні.

Зоологи та агрономи зазначають, що спалювання залишків соломи, cyxoï трави та стерні спричиняє не тільки забруднення повітря, а й значною мірою шкодить мікрофлорі грунту. Також це призводить до вигорання прилеглих лісосмуг та лісів. Під час пожеж гинуть та отримують опіки тварини. Також підпали стерні можуть ставати причиною замикання та вимкнення енергомереж. Річ у тім, що через поля нерідко проходять високовольтні лінії електропередач.

Серед причин займання фахівці ДСНС України називають людську недбалість (недопалки, необережне поводження з вогнем на відкритих просторах, лісах та посадках) та навмисний підпал. Деякі недобросовісні фермери, аби заощадити на пальному замість того, щоб зорати поле після збирання зернових та зернобобових, просто випалюють стерню. Вони вважають, що спалена стерня чи солома насичує та удобрює золою грунт. Агрономи та дослідники зауважують, що такі думки є помилковими, адже рослинні рештки, які спалюються не дають нічого нового землі. Поживні та мінеральні речовини удобрюють грунт при розкладанні.

Рятувальники постійно нагадують, що при сильному вітру полум’я швидко розповсюджується. На відкритій території без вітру вогонь може ширитися зі швидкістю до 4-х км за годину, із вітром – до 30 км. Висота полум’я при цьому може сягати 2-х метрів. У ДСНС зазначають, що найбільш небезпечною є пожежа, яка розповсюджується при сильному вітру з різкими змінами напрямку та швидкості.

У квітні 2020 року Президент України підписав закон, який посилює відповідальність за підпал cyxoї трави. Відповідно до статті 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення за випалювання стерні чи іншої рослинності передбачаються штрафи:

- за порушення вимог пожежної безпеки в лісах – від 1530 грн до 4590 грн;
- за пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, що призвело до пожежі – від 4590 грн до 15300 грн;
- за самовільне спалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок з природною рослинністю або її залишків та опалого листя на земельних ділянках, у смугах біля автомобільних доріг i залізниць та у парках – від 3060 грн до 6120 грн.

Також закон вносить зміни й до статей 241 та 245 Кримінального кодексу України.

Відтепер штрафи за забруднення повітря шкідливими для життя та здоров’я людей або для довкілля речовинами становитимуть від 30600 грн до 61200 грн.

За знищення або пошкодження лісів, зелених насаджень навколо населених пунктів, а також сухих дикорослих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом накладатиметься штраф від 91800 грн до 153000 грн.

526