Cоціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

Перелік пільг та виплат для постраждалих осіб:

Компенсації та пільги для постраждалих осіб встановлені в розділі IV Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї. Загальні компенсації та пільги стосуються всіх громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, відповідно до встановлених категорій (відповідно до ст.20, 21, 22, 24, 25 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2005 року №562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» встановлені такі розміри щорічної допомоги на оздоровлення: особам з інвалідністю I та II гр. - 120 грн.; учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії - 100 грн.; особам з інвалідністю ІІІ гр. та дітям з інвалідністю - 90 грн.; учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, кожній дитині, яка втратила внаслідок Чорнобильської катастрофи одного з батьків, та евакуйованим із зони відчуження у 1986 році, включаючи дітей - 75грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2015 року №285 «Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» встановлено виплата одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров’ю особам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, сім’ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, смерть яких по’вязана з Чорнобильською катастрофою:

- особам з інвалідністю І групи - 379, 30 грн.;

- особам з інвалідністю ІІ групи - 284,40 грн.;

- особам з інвалідністю ІІІ групи - 189,60 грн.;

- дітям з інвалідністю - 1264 грн.;

- сім'ям, які втратили годувальника - 7586 грн.;
- батькам померлого - 3792 грн.

Відповідно до ст.20 п.14 та ст.21.п.6 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадяни, віднесені до 1 та 2 категорії, мають право на грошову допомогу у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва. Розмір вищезазначеної щомісячної грошової компенсації для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до Наказу Мінсоцполітики №127 від 31.01.2019року «Про встановлення розмірів грошової компенсації вартості продуктів харчування громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, на 2019 рік» для Донецької області становить:

- для осіб, віднесених до категорії 1 – 420,00 грн.;
- для осіб, віднесених до категорії 2 -210,00 грн.

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що особи, віднесені до категорії 1, мають право на щорічне безплатне забезпечення санаторно-курортними путівками шляхом надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок через безготівкове перерахування санаторно-курортним закладам, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики за надання послуг із санаторно-курортного лікування чи одержання за їх бажанням грошової компенсації у розмірі середньої вартості путівки в Україні.

Організація санаторно-курортного лікування даних осіб здійснюється відповідно до Порядку надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, здійснення доплат за рахунок власних коштів, виплати грошової компенсації громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2016р.№854. Даний порядок передбачає новий механізм оплати послуг із санаторно-курортного лікування громадянам, постраждалим від Чорнобильської катастрофи, зокрема, укладання трьохсторонньої угоди між постраждалою особою, управлінням соціального захисту населення та санаторно-курортним закладом.

При цьому постраждалій особі забезпечується право самостійного вибору санаторно-курортного закладу для оздоровлення та відпочинку. Після здійснення санаторно-курортного лікування або отримавши компенсації постраждала особа знову за своїм бажанням до 15 жовтня поточного року звертається до органу соціального захисту населення із заявою (та медичною довідкою форми 070/0) для отримання санаторно-курортного лікування у наступному році. Крім того, за бажанням громадянина, віднесеного до категорії 1, в разі відмови від санаторно-курортного лікування, виплачується грошова компенсація за його заявою у розмірі середньої вартості путівки в Україні, що встановлюється Кабінетом Міністрів України щороку. Відповідно до Постанови КМУ № 22 від .01.2019р. встановлено розмір грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам і закладам оздоровлення та відпочинку у 2019р.:

- для осіб, віднесених до категорії 1 - 7300 грн.
- Розмір грошової компенсації замість путівки визначено у 2019 році - 524 грн.

Медичне обслуговування громадян, постраждалих від Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ст.20 п.12 та ст.21.п.6 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадяни, віднесені до 1 та 2 категорії, мають право на медичне обслуговування, яке здійснюється відповідно до «Порядку використання коштів обласного бюджету на медичне обслуговування громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи». Між управлінням соціального захисту населення та ТОВ «Лек –Сервіс» на 2019 рік укладено договір на відпуск лікарських засобів громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, відповідно до виписаних пільгових рецептів;

Відповідно до ст.20, 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадяни, віднесені до категорії 1 та 2 осіб, мають право відповідно на 100% та 50% знижку вартості проїзду один раз на рік до будь-якого пункту України і назад автомобільним або залізничним транспортом. Відшкодування проводиться управлінням соціального захисту населення при наданні особою заяви та проїзних квитків.

Всі послуги щодо отримання пільг надаються безкоштовно.

З усіх питань просимо звертатись до управління соціального захисту населення за адресою:

м.Селидове вул.Пушкіна, буд.8, каб.7 або за телефоном: (06237) 7-01-66.