Надання першої невідкладної допомоги: основні правила

Надання першої невідкладної допомоги - це прості, корисні, а іноді і життєво необхідні знання.

Такий досвід допоможе надати першу невідкладну допомогу постраждалій людині прямо на місці події. Адже бувають у житті ситуації, коли знання про першу невідкладну допомогу застосовує людина, яка опинилася поруч, а то і сам постраждалий.

Вдумайся тільки, близько 90% загиблих осіб могли би залишитися живими, якби їм вчасно надали першу невідкладну допомогу відразу після нещастя.

Але не забувай також, що у разі неправильного і некваліфікованого надання першої невідкладної допомоги, ти можеш нашкодити людині. Перше, що необхідно зробити у разі надзвичайної ситуації - це викликати швидку допомогу або службу МНС.

Надання першої невідкладної допомоги: штучне дихання

1. Уклади потерпілого на тверду поверхню, на спину, максимально запрокинувши назад його голову.

2. Відкрий рот і при необхідності очисти ротову порожнину намотаною на палець носовою хусткою. Якщо запав язик, виверни його пальцем.

3. Однією рукою притримуй голову потерпілого в закинутому положенні, водночас закриваючи пальцями його ніс. Іншою рукою висунь вперед і вгору його нижню щелепу і відкрий йому рота.

4. Накривши рот потерпілого хусткою, зроби глибокий вдих, обхопи губами його рот і здійсни вдування, водночас контролюючи підйом грудної клітини.

Частота дихання має бути 12-15 разів на хвилину, тобто 1 вдування за 5 секунд. Продовжуй штучне дихання, навіть якщо у потерпілого з'явилися ознаки самостійного дихання. Число самостійних вдихів має бути 12-15 разів на хвилину.

Надання першої невідкладної допомоги: непрямий масаж серця

1. При раптовій зупинці серця слід якомога швидше почати непрямий масаж серця. Для цього потерпілого слід покласти на спину.

2. Стань високо, начебто нависаючи над потерпілим, щоб масаж серця ти робила не тільки руками, а всією вагою тіла. Розташуй свої долоні навхрест над нижньою лівою половиною його грудей, і починай виконувати ритмічні натискання.

3. Сила натискання рук має бути такою, щоб грудина потерпілого зміщувалася у напрямку до хребта на 4-6 см. Темп масажу має бути не менше 60 разів на хвилину, тобто не менше 1 разу на секунду.

4. Масаж серця чергують із штучним диханням, тобто 15 натисків руками чергують із двома енергійними вдуваннями повітря в рот. При цьому контролюй пульс і дихання.

5. Ознаки позитивного ефекту від непрямого масажу серця: з'являється пульсація сонних артерій, звужуються зіниці і з'являються самостійні вдихи.

Надання першої невідкладної допомоги: зупинка кровотечі

1. Підніми поранену кінцівку потерпілого.

2. Закрий рану, що кровоточить, перев'язочним матеріалом (тканиною, серветками) і перев'яжи бинтом.

3. Якщо кровотеча дуже сильна і її не виходить зупинити бинтової пов'язкою, сильно здави кровоносні судини навколо рани пальцями, джгутом або закруткою вище рани на 10-15 см при артеріальній кровотечі або нижче рани при венозній кровотечі або зігни кінцівку в суглобі.

4. На місце кровотечі наклади холодний компрес.

Надання першої невідкладної допомоги: якщо в очі потрапив газ

1. При хімічному опіку слизових оболонок агресивними речовинами слід використовувати велику кількість проточної води, хоча повністю змити цю речовину водою вдається рідко. Тому після промивання уражене місце оброби відповідними нейтралізуючими розчинами у вигляді примочок.

2. Якщо в око потрапили тверді шматочки хімічної речовини, спершу видали їх вологим тампоном, щоб при промиванні очей вони не поранили слизову оболонку і не викликали додаткової травми.

3. При попаданні рідкої кислоти, пари або газів в очі промий їх великою кількістю води, направляючи струмінь в очі протягом 3-5 хвилин. Якщо в око потрапила кислота, її нейтралізують розчином питної соди з розрахунку 0,5 ч. ложки на 1 склянку води. Якщо в око потрапила луговина - промий очі 1%-ним розчином борної кислоти.