Як попередити розвиток остеохондрозу та сколіозу при роботі за комп’ютером?

Робота перед екраном монітора і малорухливий спосіб життя здатні завдати істотної шкоди здоров’ю людини.

323

Знижується гострота зору, сповільнюється метаболізм, страждають серце та легені.  Але найбільшої шкоди  сидячий образ життя  завдає хребту. Остеохондроз та сколіоз – вірні супутники  постійної роботи за комп’ютером.

Будь який користувач  комп’ютеру в процесі своєї роботи змушений  довгий час  проводити в сидячому положенні, яке, на жаль, ніяк не можна назвати оптимальним. Варто розуміти, що знаходження в одній позі довгий час в будь-якому випадку призводить до постійного навантаження на одні групи м’язів,  і відсутності його на інші. Та якщо постійне перенапруження м’язів може визвати появу больових відчуттів, то відсутність навантаження представляється ще більш згубним. Річ в тому, що відсутність навантаження  викликає слабкість м’язів, внаслідок чого з’являється викривлення хребта (сколіоз), а також  руйнування міжхребцевих дисків, що власне і називається остеохондрозом.  Крім того, навантаження  на міжхребцеві  диски, яке виникає в сидячому положенні, є набагато більшим, ніж  в положенні стоячи або лежачи. Всі  перераховані  вище негативні фактори можуть призвести  до появи  грижі міжхребцевого диску, головного болю, а також до болю в кінцівках та внутрішніх органах.

Виділяють остеохондроз  шийного, грудного та поперекового відділів хребта. Проте захворювання може уразити  два або три відділи хребта.

У людей, які часто працюють за комп’ютером та не змінюють положення свого тіла, остеохондроз вражає шийний відділ хребта. Основними клінічними симптомами при остеохондрозі шийного відділу є:

- сильний головний біль;

- зниження гостроти зору та слуху;

- легке оніміння язика;

- поява кольорових плям перед очима;

- виникнення болю в шиї, плечах, руках;

- головокружіння при різких поворотах шиєю;

Найкращою профілактикою остеохондрозу  та викривлень хребта  є  рухливий спосіб життя, який повинен супроводжуватися правильним харчуванням, постійним стеженням  за власною поставою і тим положенням тіла, в якому людина вимушена проводити більшу частину свого часу. При роботі за комп’ютером необхідно як можна частіше підніматися із-за столу для того, щоб здійснити простий комплекс фізичних вправ, або хоча б просто прогулятися.

Основні правила харчування при остеохондрозі:

- вживайте більше овочів та фруктів;

- виключення смажених продуктів і фастфуду;

- надання переваги білому м’ясу та рибі; виключення ковбас, копченостей, красного м’яса;

- вживання чистої води більше двох літрів за добу;

- внесення в раціон желе та холодцю. Ці страви будуть допомагати у відновленні хрящової тканини;

- не переїдати. Зайва вага шкодить хребту і дає надмірне навантаження.

Основні методи лікування остеохондрозу та викривлень хребта полягають у виконанні спеціальних лікувальних гімнастичних вправ, а також проходження сеансів мануальної терапії та масажу. Призначають медикаментозне лікування (протизапальні та знеболюючі препарати, спазмолітики та препарати для покращення  циркуляції крові).