• Жителі Селидівської громади відсвяткували Водохреща

  Жителі Селидівської громади відсвяткували Водохреща

  Жителі Селидівської громади долучилися до святкування Богоявлення Господнього на Карлівському водосховищі та обряду омовіння у освяченій воді.

  Сьогодні на Карлівку з'їхалися автобуси від усіх храмів православної церкви Селидівської міської територіальної громади. З Селидового, Цукуриного, Українська приїхали для святкування Богоявлення, яке в народі називають Водохреща, близько 1000 людей.

  Детальніше...

 • Привітання зі світлим святом Водохреща

  Привітання зі світлим святом Водохреща

  Шановні жителі Селидівської громади!

  Щиро вітаємо вас зі світлим святом Водохреща!

  Детальніше...

Правила благоустрою

Стаття 1. Загальні положення
 
1.1 Правила благоустрою в місті Селидовому є місцевим регуляторним актом, яким установлюється порядок благоустрою та утримання територій об’єктів благоустрою м.Селидове. Правила встановлюють єдині й обов'язкові до виконання норми і вимоги в сфері зовнішнього благоустрою, визначений порядок прибирання  і утримання міських територій для всіх юридичних і фізичних осіб, що є власниками, розпорядниками, користувачами земель, будівель і споруд, розташованих на території міста Селидове, незалежно від форми власності, відомчої належності і громадянства. Правила затверджені у відповідності з вимогами діючого законодавства, технічними, санітарними, іншими нормами і правилами.
1.2. Правила благоустрою території  міста Селидове, забезпечення чистоти, санітарного стану, дотримання тиші в громадських місцях і житлових зонах (Далі – Правила) розроблені відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про благоустрій населених пунктів", "Про відходи", "Про охорону атмосферного повітря", "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення", "Про охорону навколишнього природного середовища",  "Про рекламу",  "Про дорожній рух" та іншого чинного законодавства України.   
1.3. Організація робіт по прибиранню, санітарному очищенню і благоустрою територій покладається в межах території міста на відповідні комунальні підприємства, що діють на території м.Селидове, користувачів, власників і орендарів земельних ділянок.
1.4. Визначення меж прибирання територій між організаціями, підприємствами, установами, власниками, балансоутримувачами, орендарями будівель і земельних ділянок здійснюються цими Правилами, рішеннями міської ради і виконавчого комітету міської ради.
1.5 Координація діяльності комунальних підприємств, які діють на території м.Селидове, і загальне керівництво в області благоустрою, прибирання і санітарного утримання територій, по підтримці чистоти і порядку покладається на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, відповідно до розподілу обов'язків.
1.6. Контроль і нагляд за виконанням вимог цих Правил здійснюють:
- Селидівська міська санепідемстанція;
- МВ УМВС України в Донецькій області;
- депутати міської ради;
- органи самоорганізації населення;
- інші уповноважені органи й особи відповідно до їх компетенції і наданих у встановленому порядку повноважень.
 
Стаття 2. Основні принципи
 
2.1. Всі юридичні і фізичні особи, що знаходяться на території міста, зобов'язані забезпечувати комплекс заходів, спрямованих на поліпшення стану благоустрою, підтримки чистоти і порядку в місті, а саме:
2.1.1. Експлуатація і ремонт будівель, споруд повинні здійснюватися відповідно до встановлених норм і правил, належним утримуванням усіх видів зовнішнього благоустрою, освітлення в межах відведеної території, справним утримуванням фасадів будівель, огорож, вивісок на будівлях, засобів зовнішньої реклами, покажчиків будинкових номерних знаків, забезпечувати їх своєчасний ремонт.
2.1.2. Своєчасне виконання  робіт по реставрації, ремонту і фарбуванню фасадів будівель, споруд і їх окремих елементів (балконів, лоджій  і ін.).
2.1.3. Вітрини магазинів і офісів, що виходять фасадами на вулиці міста, повинні мати світлове оформлення.
2.1.4. Житлові, адміністративні, виробничі і громадські будівлі повинні бути обладнані адресними табличками, які повинні утримуватися в чистоті й у справному стані власниками будинків.
2.1.5. Злив конденсату із систем кондиціонування повітря, встановлених у житлових будинках, офісах, магазинах, промислових приміщеннях і ін., повинен бути організований у канали,  виключаючи його попадання  на фасад будинку.
2.1.6. Будівельні майданчики на території міста в обов'язковому порядку повинні бути обгороджені забором відповідно до установлених вимог. Відповідальність за прибирання та утримання територій, прилеглих до меж об'єкта будівництва, реконструкції і ремонту, покладається на замовника і підрядну організацію, які також повинні забезпечити установку інформаційних щитів з інформацією про виконавців робіт. У разі установки огорожі будівельних майданчиків зі зняттям тротуарів, об'єктів озеленення, доріг обов'язковим є узгодження даних дій з відділом архітектури, містобудування  та благоустрою міської ради.
2.1.7. Металеві опори, кронштейни та інші елементи зовнішнього освітлення повинні утримуватися в чистоті, не мати слідів корозії та фарбуватися балансоутримувачами,  експлуатаційними організаціями або власниками в міру необхідності, але не рідше одного разу на два роки.
2.1.8. Автомобільні дороги повинні бути обладнані дорожніми знаками відповідно до дислокації розміщення знаків, а також:
-  поверхня знаків повинна бути чистою, без ушкоджень.
- тимчасово встановлені знаки повинні бути зняті протягом доби після усунення причин, що викликали необхідність їхньої установки.
2.1.9. Території ринків повинні мати тверде покриття. Прибирання територій ринків повинно проводитися щодня після закінчення роботи. Протягом робочого часу повинне прибиратися  велике сміття і звільнятися наповнені урни.
2.1.10. Включення зовнішнього освітлення вулиць, доріг, площ, територій мікрорайонів і інших освітлюваних об'єктів проводиться згідно з затвердженим   графіком.
2.1.11. Всі юридичні та  фізичні особи, зобов’язані проводити будь-які види робіт в житлових зонах з  дотриманням вимог тиші з 23 годин вечора до 6 годин ранку.
2.2. Забороняється:
2.2.1. Самовільне наклеювання і розвішування на будинках, заборах, зупинках міського пасажирського транспорту, опорах освітлення, опорах контактної  мережі, деревах  та інших, не відведених для цих цілей  об'єктах афіш, оголошень та іншої друкованої продукції, інформаційних повідомлень.
2.2.2. Самовільна вирубка дерев, чагарників, знищення газонів, квітників, ушкодження зелених насаджень, (випалювання дерев, зняття кори, самовільне пересадження, спилювання та обламування гілок, пошкодження кореневої системи при земляних роботах), несанкціонований відбір березового соку.
2.2.3. На всій території міста зберігання та утилізація побутового, технічного та будівельного сміття, відходів виробництва, тари, гілок дерев, листя, у не відведених для цих цілей місцях. Полігон твердих побутових відходів є єдиним місцем для вивозу та утилізації побутового, технічного та будівельного сміття, відходів виробництва, тари, гілок дерев, листя.
2.2.4. Перевезення ґрунту, сміття, сипучих будівельних матеріалів, легкої тари, листя, гілок дерев без покриття брезентом або іншим матеріалом, що виключає забруднення доріг.
2.2.5. Скидання відходів будівельних матеріалів і сміття з висоти будинку що будується, а також складування сміття, ґрунту та відходів будівельного виробництва поза спеціально відведених місць будівельного  майданчика.
2.2.6. Використовувати територію міста, за винятком спеціально відведених місць, для складування будь-яких матеріалів та виробів, тари і відстою механізмів.
2.2.7. Паркування автотранспорту та розміщення об'єктів різного призначення на газонах, квітниках, дитячих майданчиках, тротуарах, інших не призначених для паркування автотранспорту місцях.
2.2.8. Здійснювати перегін машин і механізмів на гусеничному ходу по автодорогах, що має асфальтове покриття.
2.2.9. Самовільне будівництво господарчих і допоміжних будівель (сараїв, будок, кухонь, веранд, гаражів, голуб’ятень, теплиць і т.д.) на дворових і присадибних земельних ділянках без дозволу, виданого відповідно до діючого законодавства.
2.2.10.Злив конденсату із систем кондиціонування повітря на тротуари.
2.2.11. Здійснювати з балконів та вікон багатоповерхових будинків викидання сміття, вибивання килимів, доріжок.
 
Стаття 3. Розміщення, утримання та ремонт об'єктів обслуговування населення, малих архітектурних форм
 
3.1. Розміщення та  установка малих архітектурних форм та елементів зовнішнього благоустрою  допускаються з дозволу міської ради, виконавчого комітету, оформленому у встановленому порядку. Розміщення кіосків, павільйонів, наметів, літніх кафе, павільйонів на зупинках транспорту, що вимагає оформлення договору оренди землі проводиться за рішенням міської ради, відповідно до діючого земельного законодавства, на підставі погодженого у встановленому порядку проекту відведення.
3.2. Підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, а також суб’єкти господарювання зобов'язані утримувати в належному порядку об'єкти та малі архітектурні форми, постійно проводити їх поточний ремонт і обслуговування.
3.3. Зовнішня обробка, фарбування (обслуговування) об'єктів обслуговування населення та малих архітектурних форм, зупинок транспорту і переходів повинні проводитися не менш одного разу на рік, а у випадку втрати об'єктом належного зовнішнього вигляду - по мірі необхідності.
3.4. Фарбування залізобетонних та металевих огорож, опор, металевих воріт повинні проводитися не менш одного разу на рік.
3.5. Власники (користувачі) об'єктів обслуговування населення (ринків, кафе, літніх кафе та ін.) зобов'язані:
- проводити очищення скла та вітрин не менш одного разу на місяць у літній період, у випадку більш інтенсивного забруднення - по мірі необхідності;
- установити урни та очищувати їх по мірі забруднення, але не  рідше одного разу на добу;
- прибирати прилеглу територію один раз на добу;
- розміщати у доступному місці інформацію про заборону вживання спиртних напоїв у громадських місцях.
3.6.Забороняється:
3.6.1. Зводити до кіосків, павільйонів, наметів різного роду прибудови, козирки, загородки, навіси, не передбачені погодженими проектами, складати тару  біля кіосків, наметів, павільйонів, а також використовувати ї х під складські приміщення.
3.6.2. Здійснення вуличної виносної торгівлі на території міста без відповідного узгодження з міською радою.
3.6.3. Несанкціонована торгівля на території міста.
3.6.4. Самовільне переобладнання фасадів будинків та їх конструктивних елементів. Оформлення (фарбування) фасадів будинків, споруд, огорож без узгодження кольору фарби з відділом архітектури, містобудування та благоустрою міської ради.
3.6.5. Порушувати вимоги тиші з 23 годин вечора до 6 годин ранку.
 
Стаття 4. Світлові вивіски, реклами, вітрини
 
4.1. Установка світлових вивісок та реклам організацій, установ, підприємств усіх форм власності проводиться згідно з Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затверджених  правовими та нормативними документами.
4.2. Забороняється установка світлових вивісок та  реклам організацій, установ, підприємств усіх форм власності без відповідного дозволу.
 
Стаття 5. Проведення єдиного санітарного дня
 
Для проведення систематичного прибирання міста та прибирання підприємствами, організаціями, установами та ін. на закріплених територіях встановлюється єдиний санітарний день – четвер.
 
Стаття 6. Організація прибирання території міста
 
6.1. Проведення робіт з належного санітарного утримання прилеглої території в межах відведених ділянок покладається на власників, розпорядників, користувачів, орендаторів та ін.
6.2. Прибирання міських територій повинні проводитися - на  вулицях і  територіях загального користування комунальними службами.
6.3. В умовах надзвичайних погодних явищ (злив, снігопаду, ожеледиці  і ін.) режим прибиральник робіт може бути встановлений розпорядженням міського голови.
6.4. Тимчасове закріплення територій може здійснюватися відповідно до розпорядження міського голови без узгодження для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на весь період ліквідації наслідків.
6.5. Закріплення територій по прибиранню міста суб’єктами  господарювання незалежно від форм власності здійснюється за рішенням виконавчого комітету міської ради.
6.6. Відповідальність по проведенню робіт, пов'язаних з утриманням об'єктів зовнішнього благоустрою, покладається:
6.6.1. Прибудинкових територій житлових будинків комунальної власності - на керівників відповідних комунальних підприємств.
6.6.2. Прибудинкових територій житлових будинків, що належать товариству власників викуплених квартир і об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків - на керівників ТВВК та ОСББ.
6.6.3. Прибудинкових територій будинків та споруд, що належить громадянам на правах приватної власності  або знаходяться у користуванні – відповідно на власників будинків та користувачів.
6.6.4. Територій, що закріплені за спортивними спорудами, об’єктами соціальної, культурно-побутової сфери, закладами освіти та охорони здоров’я - відповідно на власників ( користувачів ) об’єктів.
6.6.5. Територій  АЗС, АГНС, автомийок, включаючи в'їзди і виїзди з них, а також прилеглої до них території (не менш 30-метрів від меж відведеної території) - на власників, розпорядників, користувачів зазначених об'єктів.
6.6.6. Зупинок пасажирського транспорту - на власників, балансоутримувачів.
6.6.7. Території  парків, скверів, бульварів, зелених зон, дитячих майданчиків - на  керівників комунальних підприємств.
6.6.8. Територій, що прилягають до магазинів, кіосків, павільйонів, кафе, літніх майданчиків, інших закладів торгівлі і громадського харчування та підприємств  побуту в радіусі не менше 20 метрів - на суб’єктів господарювання., фізичних та юридичних осіб         
6.6.9. Територій ринків  та прилеглих до них територій в радіусі не менш 30 метрів – на директорів ринків. Вони зобов’язані забезпечити встановлення урн, контейнерів для сміття на території ринків.
Робота ринків не повинна погіршувати санітарний стан місця його знаходження, негативно впливати на навколишнє середовище (забруднення р.Солоної сміттям та залишками торгівельної продукції).
6.6.10. Територій  після знесення  будівель - на власників знесених будівель.
6.6.11. Територій, що прилягають до трансформаторних і розподільних підстанцій, опор ЛЕП, інших інженерних мереж та споруджень - на власників і організації, що обслуговують дані об'єкти.
6.6.12. Територій, прилеглих до промислових підприємств, організацій, установ, інших суб'єктів господарювання, під'їздів до них - на керівників підприємств, установ, організацій у власності, володінні, оренді, експлуатації або на балансі яких знаходяться будівлі, розташовані на зазначених територіях.
6.6.13. Проїзну частину доріг, площ, вулиць і проїздів міської дорожньої мережі, мостів – на  керівників відповідних  підприємств, на які покладені обов’язки щодо утримання дорожньої мережі.
6.6.14. Територій цвинтарів – на  комунальні підприємства, які їх обслуговують.
6.6.15.Територій земельних ділянок виділених під забудову – на власників та користувачів цих земельних ділянок.
6.6.16. Територій будинків приватного сектора і прилеглої до них 5 метрів території - на власників будинків.
6.6.17. Майданчиків, на яких розміщені контейнери , сміттєзбірники і прилеглі до них території – на керівників відповідних комунальних підприємств.
За належний технічний стан контейнерів, сміттєзбірників несе відповідальність їх власник.
6.7. Власники підземних інженерних комунікацій зобов'язані:
6.7.1. Забезпечувати (власними силами або із залученням на договірній основі спеціалізованих підприємств) утримання та ремонту колодязів і люків у справному стані, в одному рівні з полотном дороги, тротуаром, газоном.
6.7.2. Здійснювати контроль за наявністю і справним станом кришок люків на колодязях і вчасно робити їх заміну.       
6.7.3. Забезпечувати безпеку руху транспортних засобів і пішоходів у період  проведення ремонту і ліквідації аварій підземних комунікацій, колодязів, установки люків, у тому числі здійснювати установку огорож і відповідних дорожніх знаків, забезпечувати освітлення місць аварій у темний час доби, сповіщати населення через засоби масової інформації або іншим зручним способом.
6.7.4. Забезпечувати відновлення дорожнього покриття, тротуарів, газонів, інших елементів благоустрою, зруйнованих при ремонті комунікацій або прокладці нових, у терміни, погоджені при одержанні ордеру на виконання  земляних робіт.
6.8. Забороняється:
6.8.1. Залишати відкритими люки, колодязі, у яких розміщені підземні комунікації, без установки огорож і відповідних дорожніх знаків, а також без освітлення їх в темний час доби.  
6.8.2. Проводити  відкачку води з колодязів, траншей та котлованів безпосередньо на тротуари і проїзну частину вулиць. Скидання води необхідно робити в наявні системи закритої і відкритої зливової каналізації, а при відсутності таких вивозити в ємкостях.
6.9. Зимове прибирання міських, дворових і внутрішньо квартальних територій.
6.9.1. Прибирання міських територій у зимовий період передбачає збирання і вивіз сміття, снігу, льоду, бруду та посипання вулиць і тротуарів дозволеними  протиожеледними матеріалами.
6.9.2. Заходи щодо підготовки прибиральної техніки до роботи в зимовий період проводяться балансоутримувачами  техніки в строк до 1 жовтня.
6.9.3. Організації, що відповідають за прибирання міських територій, у строк до 1 жовтня повинні забезпечити завезення, заготівлю і складування необхідної кількості протиожеледних матеріалів.
6.9.4. Прибирання снігу і льоду з вулиць, площ, мостів, парків, скверів і міжквартальних проїздів повинно починатися негайно з початку снігопаду і проводитися в першу чергу з головних вулиць. Укладання випавшого снігу у вали і купи проводити на всіх вулицях, площах, бульварах і скверах так,  щоб не перешкоджати руху  пішоходів та транспорту і не завдавати шкоди зеленим насадженням. У залежності від ширини вулиць і характеру руху на них вали можуть укладатися або по обидва боки проїзної частини, або з однієї сторони проїзної частини уздовж тротуару з залишенням необхідних проходів і проїздів, у тому числі до зупинок пасажирського транспорту.
6.9.5. Посипання доріг посипочним матеріалом варто починати негайно з початку снігопаду або появи ожеледі. У першу чергу при ожеледі посипаються спуски, підйоми, перехрестя, місця зупинок громадського транспорту, пішохідні переходи.
6.9.6. Технологія і режими проведення прибиральних робіт на проїзній частині вулиць і проїздів, тротуарів і дворових територій повинні забезпечувати безперешкодний рух транспортних засобів та пішоходів незалежно від погодних умов.
6.9.7. Ручне прибирання тротуарів, ринкових площ, проїзної частини доріг від снігу, льоду, своєчасне розчищення проходів для пішоходів у сніжних валах, на перехрестях, зупинках громадського транспорту проводиться власними силами і засобами підприємств, організацій, домовласників у відповідності з даними Правилами.
6.9.8. Очищення дахів, карнизів, ринв від снігу і крижаних наростів повинні проводитись вчасно власниками будинків і споруд у світлий час доби з обов'язковим здійсненням комплексу охоронних заходів, що забезпечують рух пішоходів і транспорту. При скиданні снігу з дахів повинні бути прийняті заходи, що забезпечують повне зберігання дерев, чагарників, повітряних інженерних комунікацій, дорожніх знаків та ін.
6.9.9. Видалення наледі на дорогах, тротуарах, що з'являється в зимовий час у результаті аварій водопроводів, каналізаційних та теплових мереж, проводиться  негайно організацією, на балансі якої знаходяться зазначені мережі.   
6.9.10. Будинкові ліхтарі і світильники в під'їздах у зимовий період повинні включатися з настанням темного часу доби підприємствами, що здійснюють експлуатацію житлового фонду.
6.10. Забороняється:
6.10.1. Переміщати на проїзну частину магістралей, вулиць і проїздів сніг, зібраний з тротуарів, дворових  територій, територій підприємств, організацій, будівельних майданчиків, торговельних об'єктів.
6.10.2. Перекидання і переміщення забрудненого снігу, а також відколу льоду на газони, квітники, чагарники й інші зелені насадження.   
6.11. Прибирання міських та прибудинкових територій у літній період.
6.11.1. Підмітання дорожніх покриттів, осьових і резервних смуг, вулиць і проїздів здійснюється з попереднім зволоженням.
6.11.2. Організації, відповідальні за прибирання закріплених і прилеглих територій, в період листопаду, проводять згрібання і вивіз опалого листя на міський смітник.
6.11.3. Проїзна частина, тротуари, узбіччя доріг, посадкові площадки зупинок пасажирського транспорту повинні бути цілком очищені від усякого виду забруднень.
6.11.4. Підприємства, організації, установи, орендарі, а також власники будинків зобов'язані систематично і вчасно знищувати амброзію та іншу бур'янисту рослинність на закріпленій та прилеглій території.
6.11.5. На території міських парків, скверів, відкритих ділянках знищення бур'янів проводиться відповідними комунальними організаціями.
6.11.6. За знищенням бур'янистої рослинності несуть відповідальність керівники підприємств усіх форм власності та суб’єкти господарювання, за якими  закріплені  дані території.
6.11.7. Організації, що обслуговують житловий фонд повинні своєчасно здійснювати підмітання дворових територій, внутрішньодворових проїздів і тротуарів, забезпечувати  скошування трави на дворових територіях, обрізку сухих і аварійних гілок дерев, підстригання кущів тощо.
6.12. Забороняється:
6.12.1. Допускати утворення бур'янистої рослинності, дикої порослі (висотою більш 20 см) на відведених і прилеглих територіях.
6.12.2. Згрібання листя до кореневої частини дерев, чагарників і її спалювання на міських територіях.
6.12.3. Порушення графіка прибирання міської території.
6.12.4. Викидання сміття, бруду  із тротуарів, проїзної частини вулиць в каналізаційні колодязі, на узбіччя і газони.        
6.12.5. Захаращення і засмічення дворів будівельним і побутовим сміттям.
6.12.6. Мийка автомашин у громадських дворах та інших невстановлених для цих цілей місцях.
 
Стаття 7. Санітарний стан, організація санітарного очищення міста та провадження з відходами
 
7.1. Санітарний стан територій.
7.1.1 Санітарний стан міських територій, за винятком проїзної частини доріг загального користування, покладається на юридичних і фізичних осіб, які здійснюють діяльність або мають нерухоме майно (домоволодіння, підприємство та інше майно) на території міста, які зобов'язані забезпечити:
а) улаштування  контейнерних майданчиків для збору твердих побутових відходів і іншого сміття, розташованих відповідно до діючих норм і вимог на спеціально відведених майданчиках, дотримання режимів їх збирання, миття і дезінфекції. Контейнерні майданчики повинні бути віддалені від житлових будинків, дитячих установ, спортивних майданчиків  і від місць відпочинку населення на відстань не менш 20 і не більш 100 метрів. Площадки повинні бути відкритими, мати водонепроникне покриття, зручними для під'їзду спецтранспорту по вивезенню ТБВ. У виняткових випадках, де немає можливості дотримання зазначених розривів, місця тимчасового збереженні відходів (контейнерні майданчики), визначаються комісією за участю власника майданчика, представника комунальних служб і санітарного лікаря. Вибір місця оформлюється актом;
б) організацію своєчасного вивозу побутового, природного і будівельного сміття, металобрухту, тари й інших відходів, не допускаючи спалювання горючих залишків у дворах, на території житлових кварталів, будівельних майданчиків і на вуличній території.
в) укладання договорів на вивіз твердих побутових відходів, крупно габаритних матеріалів та інших видів сміття, на проведення робіт по  боротьбі  з гризунами й комахами зі спеціалізованими підприємствами, що мають ліцензію на їх вивіз, утилізацію і знешкодження;
г) регулярне прибирання відведеної і прилеглої території від сміття, снігу, скупчень дощових і талих вод, технічних і технологічних забруднень;
д) запобігання виносу бруду на вулиці міста машинами, механізмами, іншою технікою з території проведення робіт;
е) запобігання забруднення території міста рідкими, сипучими й іншими матеріалами і виробами при їхньому транспортуванні;
є) утримання домашніх тварин у місті відповідно з санітарно-гігієнічними нормами і правилами, ветеринарним законодавством України, статтею 12 даних  Правил;
ж) допуск на територію підприємств, організацій, установ і інших об'єктів уповноважених служб для вилову бездоглядних, агресивних, хворих тварин;
з) регулярне проведення дератизації і дезінфекції по знищенню гризунів і комах у місцях загального користування, підвалах, технічних підпіллях будинків.
и) установку квіткових вазонів, урн для короткочасного зберігання сміття, їх регулярне очищення (не рідше одного разу за добу) і мийку (не рідше одного разу в тиждень). Фарбування урн виконується в міру необхідності, але не рідше одного разу в рік. Урни встановлюють:
- на вулицях, ринках на відстані не більш 40 метрів одна від іншої;
- на зупинках громадського транспорту і стоянках таксі;
- на входах і виходах підприємств, організацій, установ;
- біля торговельних наметів, ларьків, павільйонів і в місцях проведення масових заходів (у кількості не менш двох урн);
- біля банкоматів.
і) облаштування та утримання  дворових убиралень з вигребом та вигрібних ям для збору рідких відходів у домоволодіннях у належному санітарному стані;
ї) облаштування та утримання громадських  убиралень у місцях масового скупчення громадян (вокзали, ринки, торговельні об’єкти, кафе і т.д.). Прибирання дворових та громадських убиралень повинні проводитися їх власниками щодня. Приміщення убиралень необхідно промивати водою з дезинфікуючими засобами не рідше одного разу на тиждень.
7.2. Забороняється:
7.2.1. Спалювати горючі  залишки в дворах, на території житлових кварталів, підприємств, будівельних майданчиках і на вуличних територіях.
7.2.2. Винос бруду на вулиці міста машинами, механізмами, іншою технікою з території проведення  робіт.
7.2.3. Забруднення території міста рідкими, сипучими й іншими матеріалами і виробами при їх  транспортуванні.
7.2.4. Встановлювати замість урн нестандартну і непристосовану тару - відра, офісні кошики, шухляди, коробки й інше.
7.3. Порядок поводження з твердими побутовими, будівельними, рідкими і харчовими  відходами, організація вивозу відходів з території міста.
7.3.1. Для збору і тимчасового збереження твердих побутових відходів повинні застосовуватися стандартні металеві контейнери (сміттезбірники).
7.3.2 Термін збереження побутового сміття на контейнерних майданчиках не повинний перевищувати одну добу.
7.3.3. Металеві збірники повинні промиватися і дезінфікуватися власниками не рідше одного разу на тиждень.
7.3.4. Відбір вторинної сировини (текстиль, банки, пляшки й ін. предмети) зі збірників відходів, а також із спецтранспорту, що перевозить сміття, не допускається.
7.3.5. У будинках, обладнаних сміттєпроводами:
--сміттезбірники з відходами не повинні довготривалий час знаходитися за межами  сміттєприймальної камери;
- канал сміттєпроводу і сміттєприймальна камера повинні щотижня дезінфікуватися.
7.3.6. Для здійснення вивозу негабаритних побутових і будівельних відходів (меблів, побутової техніки та ін.) власниками будинків повинні укладатися договори з відповідними комунальними організаціями, які здійснюють збір і вивіз ТПВ на даній території або вивозити самостійно.
7.4. Забороняється:
7.4.1. Розміщення негабаритних побутових і будівельних відходів (меблів, побутової техніки та ін.) в місцях, не узгоджених зі спеціалізованою організацією, яка проводить збір та вивіз ТПВ.
7.4.2. У будинках, обладнаних сміттєпроводами, скидання побутових відходів зі сміттєпроводу безпосередньо на  підлогу  сміттєприймальної  камери;
7.4.3. У будинках, обладнаних сміттєпроводами, металеві ємкості, сміттєві контейнери і канали сміттєпроводів дезінфікувати хлорактивними речовинами і їх розчинниками.
7.4.4. Вибір харчових відходів зі збірників і інших ємкостей для побутових відходів.
7.4.5. Скидання побутового сміття, утвореного громадянами по місцю їх проживання або за місцем роботи, у громадські урни.
7.5. Для збирання  рідких відходів у не каналізованих домоволодіннях улаштовуються дворові помийні ями, що повинні мати водонепроникний вигріб і надземну частину з кришкою і ґратами для відділення твердих фракцій.
7.5.1. Вигріб варто очищати, не допускаючи його наповнення нечистотами вище, ніж до 0,35 метра від поверхні землі.
7.5.2. Не каналізовані  убиральні та вигрібні ями дезінфікуються спеціальними розчинами.
7.6. Забороняється:
7.6.1. Застосовувати сухе хлорне вапно (виключення складають підприємства громадського харчування, медичні лікувальні і профілактичні установи) для дезінфекції не каналізованих вбиралень і вигрібних ям.
7.6.2. Зливати господарсько-побутові і фекальні води на відкритий рельєф території міста (вулиці, прилеглі території, зелені зони).
7.7. Збір і вивіз харчових відходів.
7.7.1. Харчові відходи дозволяється збирати тільки в спеціально призначені для цього ємкості (баки, відра т.д.) із кришками, що закриваються. Оцинковані ємкості повинні бути пофарбовані зсередини і зовні фарбою.
7.7.2. Ємкості, призначені для харчових відходів, використовувати для яких-небудь інших цілей забороняється. Відповідальність за використання і правильний зміст ємкостей несе підприємство, що збирає харчові відходи.
7.7.3. Збереження харчових відходів повинне здійснюватися тільки в огороджених приміщеннях і не більш однієї доби.
7.8. Забороняється:
7.8.1.Збирати харчові відходи в непризначені для цього ємкості.     
7.9. Порядок збору, збереження, видалення і знешкодження відходів, що утворюються в лікувально-профілактичних медичних установах, а також режим і спосіб прибирання території, на якій вони розташовуються, повинні узгоджуватися із санепідемстанцією.
 
Стаття 8. Порядок утримання міських цвинтарів і інших місць поховань 
 
8.1. Організація похоронної справи міста здійснюється на підставі Закону України "Про поховання і похоронну справу", Наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства "Про затвердження нормативно-правових актів по реалізації Закону України" Про поховання і похоронну справу" від 19.11.2003 №193.
8.2. Поховання померлих  або їх праху  після кремації проводиться на діючих цвинтарях.
8.3. Існуючі місця поховань не підлягають знесенню і можуть бути перенесені тільки за рішенням міської ради у випадку постійного підтоплення, зсуву, землетрусу або іншого стихійного лиха.
8.4. Землі, на яких розташовані місця поховання, є об'єктами права комунальної власності і не підлягають приватизації або передачі в оренду.
8.5. Територія місць поховань повинна бути огороджена, розділена на ділянки-сектори, що відокремлюються між собою дорогами шириною 3,5 м з розрахунку однобічного руху.
8.6. Території місць поховань підлягають озелененню з максимальним збереженням існуючих насаджень.
8.7. Сектора території місць поховань підрозділяються на ряди і місця, відстань між рядами повинна бути один метр, між ділянками поховань у ряді - 0,5 м.
8.8. На території цвинтаря, по зверненню виконавця волевиявлення померлого або особи, яка взяла  на себе зобов'язання поховати померлого, безоплатно виділяється місце для поховання.
8.9. Кожне поховання померлих здійснюється в окремій могилі.
8.10. Довжина могили для дорослого повинна бути не менш 2,0 м, ширина - 1 м, глибина - не менш 1,5 м від поверхні землі до кришки труни, з оглядом на  місцеві грунтово-кліматичних умови. У випадку поховання померлих дітей розміри могили можуть бути відповідно зменшені.
Відстань від дна могили до рівня стану ґрунтових вод повинна бути не менш 0,5 м, висота надгробного горбка - 0,5 м.
8.11. Для поховання урни з прахом виділяється місце розміром 0,8 х 0,8 м, де можливе розташування декількох урн, виходячи з розрахунку встановлення їх по вертикалі. Глибина поховання не нормується.
8.12. Під кожну могилу надається ділянка таких розмірів:
Назва поховання Розмір
Земельної ділянки Могили
Площа, м2 Довжина, м Ширина, м Довжина, м Ширина, м
Сімейне 6,6 2,2 3,0 2,0 1,0
Подвійне 4,8 2,2 2,2 2,0 1,0
Одинарне 3,3 2,2 1,5 2,0 1,0
Урна з прахом 0,64 0,8 0,8 0,8 0,8
Примітка. У випадку поховання в нестандартній труні викопується могила  в залежності від довжини труни.
8.13. Для поховання померлих самотніх громадян, осіб без визначеного місця проживання, а також громадян, від поховання яких відмовилися рідні, непізнаних трупів, надається земельна ділянка під одинарне поховання.
8.14. Кожне поховання і перепоховання реєструється комунальним підприємством, яке обслуговує цвинтар, в спеціальній книзі реєстрації поховань і перепоховань померлих громадян відповідно до вимог Наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 №193 "Про затвердження нормативно-правових актів по реалізації Закону України "Про поховання і похоронну справу". Книга реєстрації  поховань діючого цвинтаря зберігається постійно, а у випадку ліквідації цвинтаря передається на збереження в архівний відділ міської ради.
8.15. За рішенням виконавчого комітету міської ради в місцях поховання можуть бути відведені сектори для почесних поховань, поховання померлих (загиблих) шахтарів, почесних або заслужених громадян міста, а також сектора для поховання померлих по національній або релігійній ознаці.
8.16. На могилах (місцях сімейного поховання), у межах наданої земельної ділянки, можуть установлюватися надгробні спорудження й елементи благоустрою могили. Усі надгробні спорудження, установлювані на могилі, повинні відповідати стандартам і технологіям.
8.17. Спеціалізоване комунальне підприємство зобов'язане установити на кожнім цвинтарі інформаційний стенд.
8.18. Утримання у належному санітарному стані могил, місць сімейного поховання, надгробних споруджень і склепів здійснюють їх користувачі (власники) за рахунок власних коштів.
8.19. Охорону місць поховань здійснює спеціалізоване комунальне підприємство.
8.20. У випадку природного руйнування надгробних споруджень, гарантійний термін яких закінчився, їх відновлення здійснюється за рахунок користувача місця поховання.
8.21. У випадку крадіжок, осквернення або ушкодження надгробних споруджень, відшкодування власникам матеріальний збитків не здійснюється.
8.22. Забороняється:
8.22.1. Зносити і переносити місця поховання без рішення міської ради.
8.22.2. Порушувати встановлені норми поховання.
8.22.3. Самовільно (без спеціального дозволу) проводити поховання померлих громадян або праху.
8.22.4. При виконанні прибирання або благоустрою місць поховання викидати сміття в невстановленому місці.
 
Стаття 9. Зовнішнє освітлення міста
 
9.1. Всі елементи зовнішнього освітлення - кабельні і повітряні лінії, світильники, шафи керування, розташовані на вулицях, площах, скверах, є міським електрогосподарством.
9.2. Утримання і капітальний ремонт електроліній зовнішнього освітлення здійснюється  за договорами зі спеціалізованими підприємствами.
9.3. При будівництві і реконструкції доріг, площ, скверів, житлових масивів, громадських будівель всі організації-забудовники, а також власники існуючих об'єктів зобов'язані забезпечити, за узгодженням з міськрадою, улаштування  елементів зовнішнього освітлення прилеглих територій.
9.4. Території, що прилягають до будинків діючих підприємств, магазинів, ринків, установ, баз і ін., повинні бути освітлені відповідно до санітарних норм освітлення.
9.5. Освітлення приватних об'єктів господарської діяльності і приватних домоволодінь здійснюється за власні кошти  власників цих будинків.
9.6. Керівники (власники) підприємств усіх форм власності, підприємці, що ведуть господарську діяльність у центральній частині міста, повинні прикрашати декоративним освітленням свої об'єкти, підчас свят.
9.7. Роботи з переносу опор або зміні габаритів повітряних мереж електропередач, прокладці кабельних ліній або захисту від механічних ушкоджень, а також відновлення тимчасово демонтованого освітлення виконуються за рахунок організації, що проводить дані роботи, за узгодженням і під керівництвом експлуатуючої організації.
9.8. Зняття показань лічильників зовнішнього освітлення проводиться  підприємствами, які їх обслуговують.
 
Стаття 10. Порядок утримання і охорони зелених насаджень
 
10.1. Утримання  зелених насаджень. 
10.1.1. Всі юридичні і фізичні особи незалежно від форми власності зобов'язані на відведених, прилеглих та закріплених територіях забезпечити повне збереження та догляд за зеленими насадженнями, а саме:
- полив дерев і чагарників, газонів, квітників;
- розпушування ґрунту під деревами і чагарниками;
- проведення своєчасної обрізки дерев і чагарників.
- систематичне проведення робіт із санітарного утримання, прибирання та очищення від сміття, амброзії, та іншої бур'янистої рослинності, опалої листви;
- проведення захисту дерев і чагарників, трав'янистих рослин і квітів від шкідників, хвороб, ушкоджень;
- регулярне скошування газонів;
- своєчасне знесення дерев, включаючи сухі, хворі, аварійні дерева , після отримання дозволу виконкому;
- проведення робіт з озеленення територій: посадка дерев, чагарників, улаштування газонів, квітників при узгодженні з відділом архітектури, містобудування та благоустрою міської ради, висадження дерев і чагарників замість сухих, підсів газонних трав на газонах у міру необхідності.
10.1.2. Власники земельних ділянок, приватних домоволодінь, що мають зелені насадження на своїх територіях, зобов'язані:
- не допускати аварійної ситуації з деревами, що знаходяться на території приватного домоволодіння, які розташовані близько до межі сусідніх ділянок, міської  території;
- вчасно проводити обрізку дерев, які знаходяться в охоронній зоні проходження зовнішніх комунікаційних мереж;
- утримувати прилеглу територію по периметру від границі земельної ділянки до 5 метрів у належному стані, не допускати заростання прилеглої  території і  огорож  амброзією та іншою бур'янистою рослинністю;
- виконувати своєчасний спил  гілок, аварійних дерев, чагарників, що загрожують руйнуванню будинків, споруд, що заважають рухові автотранспорту й ін., у тому числі на відстані до 5 метрів від границі земельної ділянки домоволодіння, за рахунок власника даного домоволодіння після оформлення дозволу виконкому на вирубку зелених насаджень.
10.1.3. Власники кіосків, павільйонів, ларьків, пересувних торгових точок, атракціонів, платних автостоянок, розташованих на території зелених насаджень, зобов'язані проводити прибирання  прилеглої території і відновлювати зелені насадження, у випадку їх порушення, на відстані до 30 метрів навколо об'єктів.
10.1.4. Охороні і відновленню підлягають усі зелені насадження в межах міста при проведенні будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, що виросли самостійно в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів. У випадку несвоєчасного видалення насаджень в охоронних зонах, коли дерева біля кореневої шийки досягли діаметра 5 см і більше, їх відновлена вартість стягується у встановленому порядку.
10.1.5. Комунальні підприємства, організації, фізичні та юридичні особи ведуть  облік зелених насаджень, на відповідних територіях які вони обслуговують та розміщаються, і складають їх реєстр із видовим складом і віком. Облікові підлягають усі види зелених насаджень: дерева, кущі, газони, квітники.
10.1.6. Видалення зелених насаджень здійснюється у випадку:
а) реконструкції або капітального ремонту об'єкта благоустрою;
б) ліквідації аварійної ситуації на інженерних мережах міста;
в) відновлення світлового режиму в житловому приміщенні;
г) проведення ремонтних та  експлуатаційних робіт в охоронній зоні повітряних ліній електропередачі, на трансформаторних підстанціях і розподільчих пунктах системи енергопостачання, мережах газо-, водо-, теплопостачання і водовідведення, телекомунікаційній і кабельній електромережах;
д) досягнення деревом граничного віку;
е) ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної і надзвичайної ситуацій.
10.1.7. Видалення зелених насаджень на території міста здійснюється за рішенням виконавчого комітету міської ради на підставі ордера (крім випадків п.п. «д» і «е» п.10.1.6. Порядку).
10.1.8. Підставою для ухвалення рішення виконкомом міської ради є заява юридичної або фізичної особи про видалення зелених насаджень.
10.1.9. Оплата відновленої вартості зелених насаджень не проводиться у випадку видалення зелених насаджень згідно п. 10.1.6. даних Правил.
10.1.10. Видалення зелених насаджень на земельній ділянці, що знаходиться в приватній власності здійснюється за рішенням власника (користувача) земельної ділянки без оплати їх відновленої вартості.
10.1.11. Відновлена  вартість зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, яка відведена у встановленому порядку фізичній або юридичній особі, сплачується  під час передачі такої ділянки у власність або в оренду відповідної особи.
10.1.12. Підприємства енергопостачання, газопостачання, водопостачання, водовідведення, теплопостачання, зв'язку зобов'язані утримувати охоронні зони мереж і комунікацій у належному стані, вчасно виконувати роботи по звільненню територій зон від зелених насаджень за умови одержання ордера.
10.2. Забороняється:
На озеленених територіях загального користування:
- самовільно вирубувати дерева і чагарники, у тому числі сухостійні, хворі й аварійні, обрізати гілки дерев і чагарників без одержання відповідного дозволу;
- ламати і псувати дерева, чагарники, газони, зривати квіти;
- підвішувати до дерев мотузки, рекламу й ін.;
- здійснювати на територіях, зайнятих зеленими насадженнями, будівництво тимчасового або постійного характеру, організацію торгівлі, проведення атракціонів і різних видовищно-масових заходів без відповідного дозволу і відшкодування збитку, що наноситься зеленим насадженням;
- ходити і їздити по газонах;
- самовільно розкопувати ділянки під городи;
- складувати і зберігати на газонах будівельні матеріали, тару, устаткування й інші предмети;
- улаштовувати смітники на територіях, зайнятих зеленими насадженнями;
- спалювати листя і гілки.
10.3. Забезпечення зберігання зелених насаджень.
10.3.1. При розробці проектів будівництва будинків, споруд, інженерних комунікацій проектні підприємства, приватні підприємці, організації, фізичні особи  зобов'язані:
- розробляти проектну документацію на об'єкти будівництва, реконструкції і благоустрою з урахуванням збереження дерев, відповідно до діючих будівельних норм і правил, технічних умов;
- передбачати в проектно-кошторисній документації:
а)  вартість заходів щодо збереження зелених насаджень на весь період будівництва;
б)  вартість робіт з пересадження дерев і чагарників;
в)   відновлену вартість зелених насаджень;
г)  вартість компенсаційної посадки зелених насаджень;
д)  роботи по відновленню зелених насаджень (у т.ч. газонів), порушених при проведенні робіт у десятиметровій зоні по периметру відведення земельної ділянки. 
10.3.2. Нове висадження дерев і чагарників проводиться  при узгодженні з відділом архітектури, містобудування та благоустрою міської ради з урахуванням  мінімальних нормативних відстаней від будинків і споруд.
10.3.3. Перед початком робіт усі підприємства незалежно від форм власності, а також громадяни, що займаються індивідуальним будівництвом, зобов'язані:
- ужити необхідних заходів до схоронності дерев і чагарників на будівельному майданчику;
- при неможливості збереження зелених насаджень вирубка або перенос проводиться  на підставі відповідного дозволу;
- після спилу зелених насаджень усі порубочні залишки підлягають вивезенню;
- при наявності рослинного або родючого шару землі на ділянці зняти, заскладувати його для подальшого використання або передати підприємству, визначеному виконавчим комітетом для використання при створенні зелених зон загального користування;
- не допускати складування будівельних матеріалів, ґрунту, стоянки механізмів у зоні зелених насаджень які підлягають збереженню.
10.3.4. При проведенні будівельних робіт у зоні зелених насаджень будівельні й інші організації зобов'язані:
- прийняти по акту зелені насадження, що знаходяться в зоні будівництва і не підлягають знесенню, на збереження;
- при проведенні  замощення тротуарною плиткою та  асфальтування тротуарів, дворів, площ, проїздів і т.п. залишати навколо дерева вільний простір не менш 2 м2;
- викопування траншей  при прокладці інженерних мереж проводити від стовбура дерева: при товщині стовбура 15 см - на відстані не менш 2 м, при товщині стовбура більш 15 см - не менш 3 м, від чагарників - не менш 1,5 м;
- роботи підкопом у зоні кореневої системи дерев і чагарників проводити без ушкодження кореневої системи.
 
Стаття 11. Правила проведення земляних робіт на території міста
 
11.1. Порядок видачі дозволу на проведення земляних робіт.
11.1.1. Дані Правила обов'язкові для всіх юридичних і фізичних осіб (надалі Виконавців), що здійснюють будівництво об'єктів будь-якого призначення, а також ремонт існуючих інженерних комунікацій і в зв'язку з цим виконуючі земляні роботи  на міських територіях.
11.1.2. Роботи по улаштуванню  і реконструкції підземних споруд, прокладки інженерних комунікацій та  інші види  земляних робіт  можуть бути розпочаті тільки при наявності ордеру  на виконання земляних робіт, встановленого зразку   (надалі Ордер), виданого  відділом архітектури, містобудування та благоустрою.
Ордер видається Виконавцеві на підставі його письмової заяви.
11.1.3. Фізична  або  юридична особа , що виконує земляні роботи, несе відповідальність за дотримання умов, погоджень і вимог викладених у Ордері та правилах ведення робіт.
11.1.4. Ордер повинен знаходитися на місці проведення робіт у відповідальної особи.
11.1.5. Ордер на проведення земляних робіт у місцях, де потрібне відновлення асфальтобетонного покриття, видається Виконавцеві тільки після укладання договору зі спеціалізованими організаціями, що мають відповідну ліцензію .
11.1.6. Терміни провадження робіт, зазначені в Ордері, є обов'язковими.
11.2. Порядок проведення земляних робіт. 
11.2.1. Особа, яка здійснює земляні роботи при наявності Ордера зобов’язана:      
а) місце розкопування обгородити і обладнати попереджуючими дорожніми знаками;
б)  на ділянках вулиці, де дозволене її перекриття встановити чіткий покажчик об’їзду;
в) у випадках, передбачених будівельними нормами та правилами встановити інформаційний щит з найменуванням осіб, які є замовниками робіт та підрядниками, строками початку та закінчення робіт іншої інформацією;
г) ґрунт, що залишився по краях траншей при роботі механізмами, по закінченню робіт повинний бути прибраний і проїзд очищений;
д) у місцях переходу через траншею встановлювати перехідні містки з поручнями, що забезпечують безпечний рух пішоходів в обох напрямках.
11.2.3. З метою попередження випадків пошкодження існуючих підземних комунікацій, замовник зобов’язаний до початку робіт викликати представників зацікавлених організацій, встановити разом з ними точне місцезнаходження підземних мереж. 
11.2.4. Керівники зацікавлених організацій зобов'язані забезпечити явку своїх відповідальних представників до місця робіт і дати вказівки, що забезпечують схоронність належних їм комунікацій.
11.2.5. Організація або особа, яка відповідає за виконання проведення земляних робіт несуть відповідальність за пошкодження інженерних  мереж. Пошкоджені комунікації повинні бути негайно полагоджені силами і засобами осіб, які їх пошкодили.
11.2.6. Організації, що проводять роботи з ліквідації аварій, зобов'язані, не припиняючи роботи, протягом доби одержати Ордер на виконання земляних робіт. Роботи повинні виконуватися безперервно до повної ліквідації аварії.
11.3.  На території міста забороняється:
а)  проводити земляні роботи без відповідного Ордеру на виконання земляних робіт та після закінчення строку дії Ордеру;  
б)   пошкоджувати існуючі підземні комунікації;
в)  залишати на проїзній частині доріг, тротуарах, на газонах залишки  ґрунту і сміття;
г)  залишати невідновленими дорожні покриття й елементи благоустрою та порушувати технологію відновлення покриття, ушкодженого при виконанні земляних робіт;
д) засипати землею зелені насадження і газони, кришки колодязів підземних мереж;
е) виконувати роботи в зоні проходження магістральних кабелів зв'язку і підземних мереж енергопостачання при відсутності представника експлуатуючих організацій (власників мереж і комунікацій);
є) знищувати й ушкоджувати геодезичні знаки (пункти тріангуляції або полігонометрії).
 
Стаття 12. Порядок утримування котів, собак і інших тварин
 
12.1. Підприємства, установи, організації і громадяни – власники  собак, котів і інших тварин зобов’язані суворо дотримуватися санітарно-гігієнічних норм і Правил їх утримування при умові обов’язкового забезпечення безпеки людей.
12.2. На території міста собаки, що належать громадянам, підприємствам і організаціям, підлягають обов'язковій реєстрації і щорічній перереєстрації у ветеринарних установах..
12.3. Ветеринарні установи, що здійснюють реєстрацію собак, зобов'язані видати реєстраційне посвідчення і реєстраційний знак, а також ознайомити власників собак із правилами утримання  тварин, що повинно бути підтверджено підписом власника в реєстраційному посвідченні на собаку. Про придбання, реєстрацію (перереєстрацію) собаки громадянин повідомляє житлово-експлуатаційну організацію.
12.4. Власники собак, що мають у користуванні земельну ділянку, можуть утримувати собак у вільному вигулі тільки на добре огородженій території (в ізольованому приміщенні) або на прив'язі. Про наявність собаки повинен  бути зроблений попереджуючий надпис при вході на ділянку.
12.5. Собаки, що знаходяться на вулицях і в інших громадських місцях без супроводжуючої особи, бездоглядні коти підлягають вилову.
12.6. Перевезення тварин у громадському  транспорті  проводиться з дотриманням установлених правил користування відповідними транспортними засобами при обов’язковому забезпеченні безпеки людей. Перевезення собак у громадському  транспорті  проводиться  при наявності намордника.
12.7. Власники собак, котів і інших тварин зобов'язані:
12.7.1. Забезпечити належне утримування  тварин відповідно до вимог даних Правил. Вживати необхідні заходи, що забезпечують безпеку людей.
12.7.2. Не допускати забруднення собаками і кішками індивідуальних будинків, квартир, сходових кліток, ліфтів, підвалів і ін. місць загального користування в житлових будинках, а також дворів, тротуарів, вулиць і т.п. Забруднення зазначених місць негайно усувається власниками тварин.
12.7.3. Вживати заходи  по забезпеченню тиші в житлових приміщеннях.
12.7.4. Не допускати собак і котів на дитячі майданчики, у магазини, їдальні та ін. місця загального користування.
12.7.5. Вчасно реєструвати і перереєструвати собак. При зміні місця проживання про наявність собак доводити до відома житлово-експлуатаційні організації. Проводити щорічне обов’язкове щеплення проти сказу.
12.7.6. Гуманно звертатися з тваринами: не викидати, не залишати їх без догляду, їжі, води, не бити їх і т.п.
12.7.7. Представляти за вимогою ветеринарних фахівців тварин для огляду, діагностичних досліджень, запобіжних щеплень і лікувально-профілактичних обробок.
12.7.8. Негайно повідомляти у ветеринарні установи й організації охорони здоров'я про усі випадки укусу або травмування собакою, котом або іншою твариною людини або домашньої тварини.
12.7.9. Негайно повідомляти у ветеринарну установу про випадки раптового падежу тварин або підозри на захворювання цих тварин і до прибуття ветеринарних фахівців ізолювати захворілу тварину.
12.8.  При вигулі собак власники повинні дотримувати наступні вимоги:
12.8.1. Виводити собак з житлових приміщень (будинків), а також з ізольованих територій у загальні двори і на вулицю тільки на короткому поводді або в наморднику (крім щенят до тримісячного віку).
12.8.2. Вигулювати собак тільки на спеціально відведених для цієї мети місцях.
12.8.3. Вигулювати собак, як правило, у період з 7 години ранку до 23 години вечора. При вигулі собак іншим часом їх власники повинні вживати заходи  для забезпечення тиші.
12.9. Забороняється:
12.9.1. Утримувати собак, котів і інших тварин у місцях загального користування житлових будинків (на сходових клітках, горищах, у підвалах, коридорах і т.д.) і комунальних квартирах (без узгодження із сусідами), а також на балконах і лоджіях.
12.9.2. Вигулювати собак особам у нетверезому стані.
12.9.3. Викидати трупи тварин (трупи тварин підлягають утилізації або похованню).
12.9.4. Вигул собак у невстановленому місці (на дитячих майданчиках, місцях загального користування).
12.9.5.Випасати худобу на не відведених для цього місцях.        
12.10. Органи внутрішніх справ:
- здійснюють нагляд за дотриманням порядку вигулу домашніх тварин у громадських місцях та прийняття відповідних заходів у разі порушення законодавства порядку утримання і поводження  з домашніми тваринами.
- вживають заходи адміністративного впливу до порушників  Правил;
- беруть участь у примусовому вилученні тварин, що є небезпечними для навколишніх, у тому числі по висновку  ветлікарні.
12.11. Міліція в порядку, установленому Законом України «Про міліцію», має право на застосування вогнепальної зброї проти домашньої тварини у випадку, якщо її поведінка створює погрозу для здоров'я людини.
12.12. За порушення цих Правил громадяни і посадові особи (керівники підприємств, установ і організацій), що є власниками собак, котів або других тварин, несуть відповідальність у встановленому Законом порядку.
12.13. Контроль за дотриманням даних Правил здійснюється органами комунальних служб, органами державного ветеринарного нагляду, державного санітарного нагляду, органами внутрішніх справ.
 
Стаття 13. Обмеження  щодо куріння та вживання алкогольних напоїв в громадських місцях  
 
13.1. На виконання ст.9 Закону України  «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення».
Забороняється:
 1. 1. Куріння тютюнових виробів у громадських місцях:
- на територіях закладів охорони здоров’я (крім відведених місць);
- на території шкільних та дошкільних закладів;
- на території навчальних закладів (крім відведених місць);
- на стадіонах;
- у скверах, парках;
- біля пам’ятників, меморіалів;
- в автобусах, таксі, включаючи маршрутні таксі усіх форм власності;
- у під’їздах, у ліфтах та на сходових клітинах житлових будинків;
- на дитячих майданчиках.
13.2. На підприємствах громадського харчування куріння тютюнових виробів дозволяється тільки у відведених місцях.
13.3. На виконання ст.178 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Забороняється:
13.3.1. Розпивання спиртних напоїв у громадських місцях:
- на вулицях, площах міста;
- на стадіонах;
- у скверах, парках;
- біля пам’ятників, меморіалів;
- на дитячих майданчиках;
- у автобусах, таксі, включаючи маршрутні таксі усіх форм власності;
- на територіях навчальних та дошкільних закладів.                                                   
13.3.2. З’являтися у громадських місцях у нетверезому стані.
 
Стаття 14. Відповідальність за порушення Правил благоустрою в м.Селидовому 
 
14.1. За порушення даних Правил установлюється відповідальність відповідно до законодавства України.
14.2. Юридичні особи, незалежно від форм власності і відомчого підпорядкування, а також фізичні  особи несуть відповідальність (у тому числі матеріальну) за порушення даних  правил.
14.3. Складання протоколів про здійснення правопорушень, установлених Правилами, здійснюється органами  (посадовими особами), уповноваженими на це чинним законодавством і рішенням виконавчого комітету Селидівської міської ради.
13.4. За порушення Правил винні особи несуть дисциплінарну, адміністративну, кримінальну відповідальність відповідно до діючого законодавства.
14.5. Винна особа відшкодовує збиток, нанесений міському господарству, відновлену вартість об'єкта благоустрою у випадку його ушкодження. Для визначення вартості об'єкта благоустрою створюється комісія відповідно до постанови Кабінету Міністрів України 826 "Про твердження Порядку визначення відновленої  вартості об'єктів благоустрою" від 15 червня 2006 №826.
14.6. Збиток, заподіяний у результаті порушення Правил, підлягає  компенсації в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення.
14.7. Відповідальність за порушення даних  Правил, зроблене неповнолітніми, несуть у встановленому чинним законодавством порядку їх батьки, опікуни.
14.8. Рішення про залучення до юридичної відповідальності може бути оскаржене у встановленому Законом порядку.
Meteo.ua